Nacionalna mreža je osnovana u sastavu od trideset i jednog sudije i tužioca, a u cilju primene evropskih standarda sudske zaštite ljudskih prava u Republici Srbiji.
Nacionalna mreža, doprinosi jačanju zaštite ljudskih prava, olakšava razmenu informacija o sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, doprinosi zajedničkom razumevanju značaja primene najviših standarda ljudskih prava, čini je dostupnom sudijama i tužiocima i omogućava da se nosioci pravosudnih funkcija aktivno uključe u programe obuke Pravosudne akademije, koja ključno doprinosi promociji uloge i značaja Nacionalne mreže.
Ciljevi osnivanja Nacionalne mreže:
primena EU standarda sudske zaštite ljudskih prava u Republici Srbiji;
obezbeđivanje olakšanog pristupa sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu;
unapređivanje i usklađivanje sudske prakse u sudovima RS sa evropskim standardima;
obezbeđivanje olakšane razmene informacija sudija i tužilaca o sudskoj praksi suda u Strazburu;
jačanje zaštite ljudskih prava u Republici Srbiji;
jačanje i učvršćivanje međunarodne saradnje i komunikacije između sudija i tužilaca
Aktivnosti Nacionalne mreže za primenu evropskih standarda sudske zaštite ljudskih prava u Republici Srbiji:
O izboru članova Nacionalne mreže, koja je konstituisana 24.januara 2018. godine, odlučivala je komisija sastavljena od predstavnika: Visokog saveta sudstva, Državnog veća tužilaca i Programskog saveta Pravosudne akademije:
U martu 2018. godine na inicijativu Pravosudne akademije, za članove Nacionalne mreže je uz podršku British Council-a, organizovana studijska poseta Strazburu.
Galerija fotografija sa prve studijske posete Strazburu u martu 2018. godine
Studijska poseta 2
U aprilu 2019. godine na inicijativu Pravosudne akademije, za članove Nacionalne mreže je uz podršku Saveta Evrope, organizovana druga studijska poseta Strazburu.
Aktivnosti Nacionalne mreže sudija i tužilaca za primenu standarda evropskog suda za ljudska prava u Republici Srbiji su realizovane uz podršku međunarodnih organizacija:
British Council je međunarodna organizacija za kulturne odnose iz Velike Britanije. Otvara međunarodne prilike za ljude iz Velike Britanije, ali i iz drugih zemalja i gradi poverenje između njih širom sveta. Gradeći kulturne i druge uticaje, smatraju se vodećom svetskom organizacijom za kulturne odnose. Kulturni odnosi su komponenta međunarodnih odnosa koji se fokusiraju na povezivanje ljudi, ali i uspostavljanje veza između političkih predstavnika i građana, kao i među političkim predstavnicima različitih zemalja međusobno.
IPA 2012 – projekat Podrška Evropske unije Pravosudnoj akademiji, je koncipiran tako da odgovara potrebama tehničke stručnosti kako bi odgovorio na izazove koji proizilaze iz obaveze da se u potpunosti sprovede Evropska konvencija o ljudskim pravima, kao i iz procesa pregovora o pristupanju EU. Cilj projekta je da se pruži podrška i unaprede obrazovne aktivnosti i nove strukture u okviru Pravosudne akademije i time doprinese uspostavljanju doslednog pravosudnog sistema u Republici Srbiji. Rezultati projekta jesu raznovrsni:
olakšan pristup sudskoj praksi Evropskog suda za ljudska prava sa ciljem da se unapredi i ujednači sudska praksa u sudovima Republike Srbije i usklađivanje sa EU standardima
unapređene obrazovne aktivnosti Pravosudne akademije u cilju jačanja efikasnosti i delotvornosti pravosudnih obuka
unapređeno funkcionisanje novih struktura u okviru novih nadležnosti Pravosudne akademije
Savet Evrope je regionalna međunarodna organizacija evropskih zemalja, sa sedištem u Strazburu. Republika Srbija članica je Saveta Evrope od 2003. godine, s tim što je Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda ratifikovana 4. marta 2004. godine, od kada i predstavlja deo unutrašnjeg pravnog poretka RS. Evropski sud za ljudska prava razvio je praksu kroz svoje tumačenje odredaba Konvencije, te se pravo Konvencije i ne može primeniti bez poznavanja sudske prakse tog Suda. Osnovni ciljevi Saveta Evrope su zaštita ljudskih prava, unapređenje demokratije i vladavine prava. Brojni reformski procesi u našoj zemlji odvijaju se u saradnji i uz pomoć SE, pre svega u domenu pravnog i institucionalnog uređenja države, sprovođenju reformi u pravosuđu i drugim oblastima u kojima je SE, na osnovu svog mandata, aktivan. Imajući u vidu osnovnu svrhu Saveta Evrope – promocija osnovnih ljudkih prava i sloboda i promocija demokratije, potpuno je opravdano što će rad Nacionalne mreže za primenu standarda Evropskog suda za ljudska prava u Republici Srbiji u narednom periodu najviše podržavati upravo ova organizacija.
е Case - baza sudskih presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu na srpskom jeziku, koja na pregledan način približava korisnicima suštinu pristupa Evropskom sudu za ljudska prava i omogućava jednostavnu analizu presuda i sudske prakse ESLjP;
Cross-reference - baza unakrsnih veza između članova EKLjP i nacionalnog zakonodavstva, sistem za unakrsno povezivanje domaćeg zakonodavstva s odgovarajućim članom Evropske konvencije o ljudskim pravima, koji omogućava da pretraga počne od relevantnih članova nacionalnog zakonodavstva.
Aplikacije e-Case i Cross-reference treba da pomognu i približe konvencijske standarde sudijama u toku suđenja i da omoguće da se nosioci pravosudnih funkcija što lakše snalaze u dostupnim izvorima prakse Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
U okviru projekta EU izrađen je i Praktičan vodič za primenu Evropske konvencije u Republici Srbiji čija je svrha da na jednom mestu objedini dostupne izvore sudske prakse ESLjP, na osnovu kojih će pravosudni organi steći mogućnost da brzo i jednostavno dođu do informacija koje su im potrebne, kako bi prilikom primene domaćeg zakonodavstva pružili efikasnu zaštitu ljudskih prava.
Pravosuna akademija će periodično ažurirati „Praktičan vodič za primenu Evropske konvencije“u cilju obezbeđivanja pravovremenih informacija korisnicima svojih usluga.
Galerija fotografija sa Regionalnog predstavljanja HELP kursa Saveta Evrope - Izvor: Pravosudna akademija
Radni sastanak na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ – Beograd 24.03.2022.
Galerija fotografija radnog sastanka na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ - Izvor: Pravosudna akademija
Radni sastanak na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ – Novi Sad 25.03.2022.
Galerija fotografija radnog sastanka na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ - Izvor: Pravosudna akademija
Radni sastanak na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ – Kragujevac 07.04.2022.
Galerija fotografija radnog sastanka na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ - Izvor: Pravosudna akademija
Radni sastanak na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ – Niš 08.04.2022.
Galerija fotografija radnog sastanka na temu “Pravilno tumačenje, pozivanje i citiranje Evropske konvencije o ljudskim pravima i prakse Evropskog suda za ljudska prava u tužilačkim aktima’’ - Izvor: Pravosudna akademija
Za dodatne informacije u vezi rada Nacionalne mreže sudija i tužilaca za primenu standarda Evrospkog suda za ljudska prava u Republici Srbiji, možete se obratiti elektronskom poštom na adresu: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. ili putem telefona: +381 64 869 0296